Att sysselsätta sig under stormen

Posted by admin on februari 13, 2012
Nöje, Väder och vind

Även om vi i Sverige inte behöver oroa oss särskilt mycket för orkaner så kan det faktiskt blåsa rejält även här i vårt avlånga land. Bor man dessutom på Gotland eller Öland så är risken för blåst och storm såklart ännu större eftersom öar är väldigt utsatta i jämförelse med inlandet.

Att hitta på när det blåser

När det är storm eller bara väldigt tråkigt och svenskt vinterväder så vill man helst inte gå ut och svänga sina lurviga i onödan. Naturligt blir det, på grund av denna anledning, ofta fler middagar och hemmafester under den svenska vintern. Eftersom man antagligen inte vill gå ut i storm och rusk för att gå vidare till en klubb när man sitter inne i värmen med sina vänner och har det trevligt så måste man tänka på att både snacks och alkohol ska räcka hela kvällen och natten. På grund av detta blir det ofta så att guld köpes som aldrig förr under just den här årstiden. Enda gången det kan hända att det säljs mer guld är under sommarens varmaste dagar. Ja, vi pratar självklart om Norrlands Guld och inget annat. Den kalla, goda ölen som sätter guldkant på många svenskars kvällar och nätter.

För de kalla och blåsiga vardagskvällarna när man inte vill festa till det kan man istället bjuda in till spelkväll eller något annat mysigt. Det blir ju genast så mycket varmare och trevligare med gemenskap!

Kvällarna då man hellre är ensam är det otroligt mysigt att krypa ner under täcket med en god bok eller en bra film eller tv-serie och njuta av värmen som råder inomhus när stormen råder utanför. För visst kan oväder vara mysigt så länge man slipper vistas i det?

Comments are closed.